printlogo

بانک روز:
موضوع بدهکاران دانه درشت بانکی، بدون شک یکی از بزرگترین معضلات سیستم بانکی کشور است که این افراد به واسطه ی رابطه های خود توانستند بدون وثیقه های معتبر، میلیاردها تومان از اموال بیت المال را به چنگ آورده و حال در وقحات تمام در جایگاه طلبکاران بانکی ظاهر شده و میل به بازپس دهی معوقات بانکی خودرا نداشته باشند.
کد خبر : 1835
تاریخ انتشار : 8 دی 1395 - 16:13

به گزارش  پایگاه خبری «بانک روز»، موضوع بدهکاران دانه درشت بانکی، بدون شک یکی از بزرگترین معضلات سیستم بانکی کشور است که این افراد به واسطه ی رابطه های خود توانستند بدون وثیقه های معتبر، میلیاردها تومان از اموال بیت المال را به چنگ آورده و حال در وقحات تمام در جایگاه طلبکاران بانکی ظاهر شده و میل به بازپس دهی معوقات بانکی خودرا نداشته باشند.

در طی سه سال گذشته و پس از برگزاری جلسات متعدد بین بانک مرکزی و دستگاه های قضایی، حدود  570 نفر از سمت بانک مرکزی به عنوان بدهکاران دانه درشت بانکی معرفی شدند که بر اساس گزارش های منتشر شده حدود 80 درصد از معوقات بانکی را در کارنامه بدهکاری خود دارند.

به عقیده برخی از کارشناسان عمده ترین دلیل عدم بازگشت معوقات بانکی توسط بدهکاران، نبود عزم کافی از سوی خود بانک ها می باشد که بر همین اساس و پس از گذشت سه سال از معرفی بدهکاران، هنوز مبلغ چندانی از میزان معوقات کسر نشده و میزان این معوقات رقمی بالغ بر 100 هزار میلیارد تومان اعلام شده است.

بنا بر گفته های دادستان تهران پرونده بدهکار 7000 میلیاردی بانکی در جریان است و پس از کش و قوس های فراوان، تا به امروز موفق به برگرداندن 5100 میلیارد تومان از اموال خود به بانک پارسیان شده است.

به نظر می رسد بر خلاف آنچه که گفته می شود هنوز عزم راسخی برای بازپس گیری معوقات بانکی وجود ندارد چنانکه دیدیم در مرداد ماه سال جاری محسنی اژه ای، سخنگوی دستگاه قضا از بدهی 7000 میلیاردی یک بدهکار بانکی خبر داده بود که حتی حاضر به فروش خودروهای های 8 میلیاردی و یک میلیاردی خود نبود.

این افراد که به کمک زد و بندهای رابطه ای و ادعای ساخت کارخانجات تولیدی توانستند مبالغ هنگفتی را از بانک های کشور خارج کنند در واقع خروجی بانک هایی هستند که در ارائه تسهیلات قانونی عمل نکرده و حال این اتفاقات دامن گیر خودشان نیز شده است.